Príprava Yerba mate

Každý skúsený znalec tohto tajomného nápoja z dažďového pralesa vám povie, že príprava a pitie yerba maté je skutočný rituál. Juhoamerickí indiáni, ktorí tento čarovný nápoj pre svet objavili, vždy prirovnávali priateľské vychutnávanie maté k samotnej pohostinnosti. Skutočne naplno si silu tohto nápoja môžete vychutnať len v úzkom kruhu dobrých priateľov, ale samozrejme, aj niekoľko osamelých dúškov v samote vám dodá energiu a prospeje vášmu telu. Dôležité je aspoň trochu poznať zásady správnej prípravy nálevu. A práve preto im venujeme niekoľko nasledujúcich odsekov.

Príprava yerba maté, nálevu z listov cesmíny paraguajskej, má dlhoročnú tradíciu, keďže v Južnej Amerike patrí k najrozšírenejším ľudovým nápojom a často sa vyskytuje napríklad v niektorých častiach Argentíny.

Nie je preto prekvapujúce, že existuje pomerne podrobná etiketa, ako tento osviežujúci a blahodarný nápoj podávať a piť. My si však teraz popíšeme len samotnú prípravu. Je jedno, či si plánujete vychutnať yerba maté v dažďovom pralese, v paneláku alebo na chate na vysočine.

Samozrejme, keďže maté je veľmi obľúbené aj mimo Latinskej Ameriky, môžete nájsť rôzne viac či menej extravagantné spôsoby jeho prípravy. Maté sa dá pripraviť ako latte alebo vo forme vzdialene pripomínajúcej mojito. Niektorí ľudia dokonca namiesto kalabasy používajú kávovar, zatiaľ čo iní si pripravujú maté priamo z nuly. Skrátka, možností je pomerne veľa. Na začiatok sa však budeme držať jednej z tradičných metód, ktorá ctí klasickú etiketu prípravy.

Najskôr však musíme vedieť, čo budeme na celý proces potrebovať. V prvom rade samozrejme samotnú yerba maté, ideálne v sypanej forme. Spolu s ňou väčšiu šálku vlažnej vody, väčšiu nádobu plnú horúcej vody s teplotou najlepšie medzi sedemdesiatimi a osemdesiatimi stupňami.

Určite sa nezaobídeme ani bez samotnej nádoby, z ktorej budeme hotový nálev piť, najlepšie samozrejme tradičnú kalabasu. Keď ho raz vyskúšate, už nikdy nebudete chcieť inak! Po ruke by sme mali mať aj bombillu, špeciálnu „slamku“ so sitkom na konci, bez ktorej nebude žiadny pôžitok z maté úplný!

Ale teraz už k samotnej príprave. Najskôr si vezmeme kalabasu a približne do troch štvrtín jej objemu nasypeme listy yerba maté. Rozhodne sa neoplatí šetriť týmto množstvom alebo sa snažiť do kalabasy natlačiť príliš veľa. V oboch prípadoch to bude vždy na úkor výsledného pôžitku.

Druhým dôležitým krokom, na ktorý môže začiatočník ľahko zabudnúť, je dôkladné pretrepanie kalabasy. Iba tak sa zabezpečí, že sa v nádobe vytvorí akýsi prirodzený filter a že neskôr nehrozí nebezpečenstvo upchatia bombičky. Čo sa inak môže veľmi ľahko stať.

Po pretrepaní môžeme do kalabasy vložiť samotnú bombičku. Dôležité je, aby listy v kalabase po pretrepaní zvierali (veľmi) veľký uhol 45°. Bombuľu potom nasmerujeme do voľného priestoru.

A teraz to najdôležitejšie. Do kalabasy opatrne nalejeme pripravenú vlažnú(!) vodu v takom množstve, aby sa úplne vsiakla. Až potom nalejeme horúcu vodu do voľného priestoru až po samý okraj.

To je všetko! Nápoj je pripravený a môžeme ho hneď začať popíjať. Keď ste na dne, môžete kalabasu doplniť, ak chcete, a urobiť ďalšiu dávku. Len nezabudnite yerbu v nádobe nemiešať.