Puerh - čaj na chudnutie?

Napriek tomu, že Pu-erh sa včeských čajovníkoch objavil vo väčšej miere až v posledných rokoch, tradícia jeho prípravy patrí k najdlhším. V Číne sa pripravuje už najmenej 2000 rokov a jeho jedinečné účinky na ľudský organizmus sú známe takmer rovnako dlho. Odbúravanie tukov v krvi, úľava pri migrénach a menopauze. To sú len niektoré z účinkov pravidelného pitia tohto čaju.

Odkiaľ puerh pochádza?

Nálev z pu-erhu považujú znalci čaju v tomto smere za skutočne jedinečný. Je to spôsobené špecifickými podmienkami provincie Yunnan, odkiaľ sa šíri do sveta, ako aj samotným druhom čajovníka, z ktorého sa Pu-erh získava, a neobvyklým spôsobom fermentácie, ktorý mu dáva pôvod.

Za svoj názov Pu-erh pravdepodobne vďačí rovnomennému mestu v juhozápadnej časti provincie Yunnan. Je to však aj názov konkrétnej odrody čajového kríka, z ktorej sa získava a ktorá sa okrem charakteristických dlhých lístkov vyznačuje aj tým, že aj v súčasnosti výrazne pripomína vzhľad a vlastnosti čajových kríkov, z ktorých sa Pu-erh získaval pred viac ako jeden a pol tisícročím.

Okrem toho sa však Pu-erh líši od ostatných bežných čínskych čajov najmä spôsobom spracovania listov čajovníka. Je to najmä vďaka použitiu takzvanej technológie postoxidácie“. Tá môže trvať len niekoľko dní alebo aj niekoľko mesiacov a po oxidácii nasleduje dôkladné triedenie, aby sa zvyšné lístky mohli napariť a nakoniec vylisovať. Tomuto kroku však musí predchádzať zvädnutie listov, ktoré sa potom zahrievajú v špeciálnej panvici. Čajové lístky sa potom zrolujú a sušia na slnku.

Táto príprava a konečné lisovanie nemohli neovplyvniť vlastnosti a nakoniec ani historický osud čaju Pu-erh.

Vyznačuje sa tak oveľa tmavšou farbou ako klasický čierny čaj - ak sa počas procesu prípravy nechá v kanvici dostatočne dlho, môže sa pripraviť na absolútne tmavú farbu, ktorá môže niektorým ľuďom dokonca pripomínať vzhľad kávy.

Aj v súčasnosti je Pu-erh zvyčajne dostupný vo forme lisovaných kociek alebo, ak chcete, tehličiek. Majú aj zaujímavú históriu - v minulosti sa v starej Číne používali ako platidlo.

Zemitá chuť puerhu a tajomstvá prípravy

Pu-erh je charakteristický svojou zemitou arómou, pričom sila jeho chuti do veľkej miery závisí od spôsobu prípravy a v neposlednom rade od dĺžky namáčania. Vek čaju má však, pre niekoho možno prekvapivo, vplyv aj na samotnú chuť nálevu. Vo všeobecnosti platí, že čím je Pu-erh starší, tým bohatší chuťový zážitok nás pri šálke čaká.

Podobne ako víno, aj Pu-erh možno skladovať mnoho rokov a vychutnávať si ho, keď pomaly dozrieva. Väčšina dnes dostupných čajov tohto druhu sa však vyrába metódou, ktorá umožňuje získať konečný produkt v dobrej kvalite už po približne dvoch mesiacoch práce a čakania.