Tibetská huba - pomocník pri chudnutí? Má negatívne účinky?

Tibet je krajina opradená mnohými mýtmi a je zdrojom zaujímavej tibetskej huby, o ktorej ste možno počuli. Tibetská huba je prospešná pre ľudské zdravie, a preto by sme jej mali venovať trochu pozornosti. Poďme sa teda na ňu pozrieť bližšie.

Čo je tibetská huba

Tibetská kefírová huba (známa aj ako kombucha) je kombináciou baktérií a kvasiniek v bielkovinách, tukoch a cukroch. Ide o symbiotickú kultúru. Na prvý pohľad sa mnohým môže zdať, že sa podobá tradičnému českému karfiolu. Avšak v momente, keď sa tibetská huba zaleje mliekom, začne sa proces kvasenia. Je to vďaka prítomnosti rôznych druhov kvasiniek a baktérií, ktoré tomuto procesu pomáhajú. 

Nápoj sa pripravuje zmiešaním jednej alebo dvoch polievkových lyžíc tibetských húb v pol litri studeného mlieka. Zmes sa potom nechá kvasiť pri izbovej teplote jeden celý deň. Počas procesu zrenia sa nápoj musí miešať plastovou alebo drevenou lyžicou, aby sa nespracované mlieko dostalo k hubám. Na miešanie nikdy nepoužívajte kovovú lyžicu, pretože tibetské huby by po kontakte s kovom mohli sčernieť a stratiť svoje liečivé vlastnosti. 

Nápoj bude hotový vo chvíli, keď pohárom zatrasiete a na stene pohára sa objaví charakteristický kefírový povlak. Keď je nápoj hotový, musíte vziať plastové sitko a kefír precediť. Precedené tibetské huby môžete použiť znova, takže ich môžete dať do vypláchnutého pohára a znova ich zaliať čerstvým mliekom. 

Po dvoch týždňoch sa veľkosť tibetských húb zdvojnásobí. Existuje niekoľko spôsobov skladovania tibetských húb - krátkodobo ich stačí skladovať v mlieku v chladničke, huby môžete sušiť, kde vydržia až rok a pol, alebo ich môžete v mlieku zamraziť, kde vydržia až niekoľko rokov. Korene kefírovej kultúry siahajú až niekde do obdobia okolo roku 3000 pred naším letopočtom a pochádzajú z Tibetu a pohoria Kaukaz.

Na čo sa tibetská huba používa

Tibetská huba umožňuje pripraviť kefírový nápoj, ktorý má skutočne pozitívne účinky na ľudské zdravie. Kefírové baktérie metabolizujú mliečny cukor na kyselinu mliečnu, čím vzniká kyslý, mierne perlivý a mierne alkoholický nápoj, ktorý svojou konzistenciou pripomína riedky jogurt. V súčasnosti sa kefír z tibetskej huby stáva čoraz populárnejším vďaka svojim zdraviu prospešným účinkom. 

A prečo práve tibetská huba? Odpoveď je jednoduchá - pretože obsahuje rôzne baktérie a kvasinky, ktoré tvoria zložitú a veľmi variabilnú skupinu mikroorganizmov, ktoré sa v mlieku rýchlo množia. Mimochodom, domáci kefír je oveľa účinnejší ako komerčne vyrábaný kefír, pretože domáci kefír obsahuje oveľa viac probiotických organizmov. Je to spôsobené tým, že pri komerčnej výrobe sa používa pasterizácia. Tibetský hubový nápoj by sa mal piť vždy večer pred spaním. Neskôr by sa už nemalo nič konzumovať. Najlepšie je absolvovať dvadsaťdňovú kúru, po ktorej nasleduje desaťdňová prestávka.

Aké sú účinky tibetskej huby

Mikroorganizmy obsiahnuté v tibetskej hube a rozmnožené v mlieku majú pozitívny účinok v črevách, kde vytvárajú nepriaznivé prostredie pre rôzne patogény, ktoré tak vytláčajú. 

Kefír zabraňuje hromadeniu a hnitiu potravy v črevách a odkysľuje organizmus, čo je tiež veľmi dôležité. V tráviacom systéme kefír bojuje proti nežiaducim a premnoženým kvasinkám, vírusom a baktériám. Vďaka kefíru si tiež posilníte imunitný systém. 

Tibetský hubový nápoj pomáha aj pri celkovej detoxikácii organizmu. Tibetská huba reguluje krvný tlak a odbúrava cholesterol, čím chráni naše srdce. Nezáleží na tom, či máte vysoký alebo nízky krvný tlak, pretože tibetská huba ho upraví na vhodnú hodnotu. 

Dá sa použiť aj na prevenciu chorôb tráviaceho systému, lieči žalúdočné vredy a pomáha pri ochoreniach pankreasu, pečene, sleziny, močových ciest a obličiek. Vďaka prírodným antibiotikám, ktoré obsahuje, pôsobí protizápalovo a dodáva telu energiu. Hovorí sa tiež, že tibetská huba dokáže spomaliť rozvoj metastáz a zabrániť rýchlemu starnutiu.

Názor lekára

Doktor Karel Nováček, odborník na výživu a gastroenterológiu, sa delí o svoj názor na tibetské huby (kombuchu):

"Kombucha, často nazývaná tibetská huba, je v posledných rokoch veľmi populárnym nápojom, najmä vďaka jej údajným zdravotným účinkom. Z môjho pohľadu je kombucha zaujímavý nápoj s množstvom potenciálnych zdravotných prínosov. Obsahuje rôzne kyseliny, enzýmy, vitamíny a probiotiká, ktoré môžu podporiť trávenie, zlepšiť funkciu pečene a posilniť imunitný systém.

Je však dôležité pristupovať k jej konzumácii s mierou. Hoci sú uvedené prínosy kombuchy sľubné, mali by sme byť opatrní, najmä ak máme určité zdravotné problémy, ako sú tráviace problémy, autoimunitné ochorenia alebo ak užívame niektoré lieky. Kombucha môže obsahovať aj mierne množstvo alkoholu a kofeínu, čo by sme mali brať do úvahy.

Okrem toho je kľúčová aj kvalita kombuchy. Domáca výroba môže niesť riziko kontaminácie, ak sa nevykonáva v sterilných podmienkach. Odporúčam vyberať si výrobky od overených výrobcov a v prípade špecifických zdravotných potrieb sa o pravidelnom pití poradiť s lekárom. Všetko s mierou, kombucha môže byť výborným doplnkom zdravého životného štýlu, ale ako pri všetkom, aj priveľa môže mať negatívne účinky."

Tibetská huba, známa aj ako kombucha

  • História: Presný pôvod tibetskej huby nie je známy, ale je známe, že sa používa už tisíce rokov v rôznych častiach sveta. Prvá zmienka o kombuche sa objavuje v Číne okolo roku 220 pred n. l. a neskôr sa rozšírila do Tibetu a ďalších krajín.
  • Symbióza mikroorganizmov: Tibetská huba je symbiotická kultúra mikroorganizmov, ktorá obsahuje rôzne druhy baktérií a kvasiniek. Tieto mikroorganizmy počas fermentácie spolupracujú a vzájomne na seba pôsobia, čo vedie k produkcii živín a iných látok v nápoji.
  • Probiotické vlastnosti. Patrí sem baktéria Acetobacter, ktorá je zodpovedná za produkciu kyseliny octovej.
  • Výživné látky. Nápoj z fermentovaných tibetských húb má charakteristickú mierne kyslú a šumivú chuť. Vzhľadom na dĺžku fermentácie a použitý slad alebo čaj sa kombucha môže líšiť v chuti od osviežujúcej po intenzívnejšiu a kyslejšiu.
  • Kreatívne využitie: Tibetská huba sa používa nielen na výrobu fermentovaného nápoja, ale môže slúžiť aj ako základ na výrobu iných fermentovaných potravín, ako sú ovocné nápoje, sirupy alebo dokonca kozmetické výrobky.
  • Obľúbenosť: V posledných rokoch si kombucha získala popularitu ako alternatíva ku komerčne vyrábaným nápojom. Je dostupná v obchodoch s potravinami a mnohí ľudia si ju pripravujú aj doma.

Je však dôležité poznamenať, že vedecké dôkazy o výhodách a účinkoch tibetskej huby sú stále obmedzené a mnohé tvrdenia zatiaľ nie sú potvrdené. Každý jednotlivec môže na kombuchu reagovať individuálne, preto je vhodné byť pri jej konzumácii opatrný a v prípade potreby sa poradiť s odborníkom.

Odporúčané produkty4