Eleuterokok - sibírsky ženšen

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5 (1)Počet hviezdičiek je 2 z 5

Cena
od 1,20 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek) 50 g 100 g 250 g 500 g

ks

Sušený koreň tzv. sibírskeho ženšenu (Eleutherococcus spiny). Má dôležitú úlohu v alternatívnej medicíne. Existujú dôkazy, že eleuthero sa prvýkrát používalo ako rastlinný liek v Číne približne pred 2 000 rokmi.

Eleutherococcus senticosus, Eleutherococcus - čertov koreň, sibírsky ženšen, Eleuthero, Shigoka

Viac informácií o tzv. sibírskom ženšene

Ako ženšen sa často označujú viaceré liečivé rastliny, hoci pravý ženšen existuje len jeden. Podobné účinky ako on má však aj viacero často botanicky nepríbuzných druhov, napríklad „ženšen chudobných“ (ženšen chlpatý ) alebo eleuterokok, ktorý sa nazýva sibírsky ženšen. Príležitostne sa používa aj názov čertov koreň.

Zoznámenie sa so sibírskym ženšenom

Eleutherococcus senticosus je vytrvalý ker z čeľade araliaceae (úzko príbuzný napríklad brečtanu), ktorý divoko rastie vo východnej a severovýchodnej Ázii v Ruskej federácii, Číne, Japonsku a Kórei. Je to pomerne odolná, mrazuvzdorná rastlina, ktorá sa ľahko pestuje a pri správnej starostlivosti sa jej bude dariť aj v našich podmienkach.

Dorastá do výšky dvoch metrov, má rozsiahly koreňový systém (celková dĺžka všetkých koreňov môže dosiahnuť až tridsať metrov), ale korene sú v pomere k objemu celej rastliny prekvapivo tenké. Nadzemnú časť tvoria ostnaté konáre pokryté sivastou kôrou a pokryté dlaňovito zloženými listami na dlhých stopkách. V teplejšej časti roka kvitnú obojpohlavné kvety v podobe okvetných lístkov fialovej alebo žltkastej farby.

Má vedľajšie alebo nežiaduce účinky?

Hoci je eleuterokok pri krátkodobom užívaní bezpečný, pri užívaní vo zvýšenom množstve môže spôsobiť niektoré nežiaduce účinky vrátane nespavosti, bolestí hlavy, nervozity, porúch trávenia a hnačky.

Pri užívaní sibírskeho ženšenu by ste mali byť mimoriadne opatrní aj v prípade, že máte vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, cukrovku, ochorenia citlivé na hormóny (napr. rakovina prsníka alebo myómy maternice) alebo duševné ochorenia (napr. mánia alebo schizofrénia). V týchto prípadoch sa odporúča vyhnúť sa užívaniu eleuthera alebo ho užívať len pod dohľadom lekára.

Užívanie nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy, osoby s vysokým krvným tlakom.

Ako užívať ženšen

Sibírsky ženšen sa môže užívať vnútorne (vo forme tinktúry alebo odvaru z nadzemnej časti rastliny) aj zvonka (vo forme masti z koreňa). Obe formy lieku sú k dispozícii hotové a pripravené na použitie, ale ak si chcete pripraviť vlastnú tinktúru, nie je to ťažké: nasekaný a usušený koreň sa nechá niekoľko týždňov vylúhovať v etanole (najlepšie 60 %).

Masť sa pripravuje buď z rozomletého sušeného koreňa. Ďalšou možnosťou je vysušiť listy eleuterokoku a pripraviť z nich odvar (štandardne pripadá jedna čajová lyžička vysušenej zmesi na pol litra vriacej vody, odvar sa nechá variť asi päť minút).

Jednu veľkú lyžicu zalejte 500 ml vriacej vody a nechajte lúhovať približne 30 minút. Pite počas dňa, nie pred spaním.

Eleuterococcus senticosus (sušený koreň)

Alternatívne produkty5