Ibištek Grade A (kvety)

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5 (5)Počet hviezdičiek je 5 z 5

Cena
od 0,99 EUR

Pôvod
EU

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek) 50 g 100 g 250 g

ks

Celé kvety ibišteka sudánskeho na prípravu karcade, osviežujúceho, veľmi sladeného nápoja (podávaného teplého alebo studeného). Výborne chutí aj ako ibištekový čaj bez prísad. Chuť je príjemne svieža a plná. viac

Kvet ibišteka, známy po celom svete pod desiatkami rôznych názvov, upúta našu pozornosť svojou krásou a povzbudí naše chuťové poháriky, keď sa z neho pripraví korenistý čaj. V krajinách po celom svete sa sušené kvety ibišteka používajú na prípravu bylinného nálevu, ktorý sa podáva teplý alebo studený. Výsledný nápoj je známy pod rôznymi názvami podľa toho, kde na svete sa pripravuje:

V Austrálii - rosella
v Egypte a Sudáne - karkade
Ghana - soobolo
India - gudhal alebo arhul ka phool
Irán - Chai Torsh
Irak - Chai Kujarat
Taliansko - carcadè
Latinská Amerika -agua de Jamaica alebo rosa de Jamaica
Filipíny - gumamela
Západná Afrika - bissap, tsoborodo alebo wonjo
Západná India a Thajsko - roselle

Ako sa pestuje

Na celom svete rastie niekoľko stoviek druhov ibišteka. Ibišteky pochádzajú z miernych subtropických a tropických oblastí, ale niektoré druhy tejto rastliny sú známe aj v Európe, kde sa im darí ako izbovým alebo vonkajším rastlinám v rôznych klimatických podmienkach.

Najvýraznejším znakom ibišteka sú jeho ohromujúce kvety, ktoré sú veľké, rúrkovité a zvyčajne majú päť alebo viac okvetných lístkov. Samotné kvety majú v závislosti od druhu priemer od 4 do 18 cm. Najčastejšie sa zbierajú, sušia a pripravuje sa z nich bylinný ibištekový čaj, ktorého karmínové kvety sú známe ako šípky alebo Hibiscus sabdariffa. Rôzne druhy ibišteka však vytvárajú rôzne farebné kvety vrátane jemne bielych, maslovo žltých, oranžových pri západe slnka, sýto fialových, žiarivo modrých a bledoružových. Niektoré druhy dokonca prechádzajú z jednej farby do druhej.

Mnohé druhy ibištekov sa používajú ako záhradné skrášľovacie kríky vďaka svojim úžasne krásnym kvetom. Praktickým prínosom je, že veľké kvety lákajú motýle, včely a kolibríky, ktoré sú prospešné pre zdravie a chod záhrady.

Čína a Thajsko sú najväčšími komerčnými pestovateľmi a vývozcami ibišteka na svete. Mexiko, Egypt, Senegal, Tanzánia, Mali, Jamajka, India a Malajzia tiež produkujú veľké množstvá ibišteka, ale väčšina sa používa alebo spotrebúva na miestnej úrovni. Hovorí sa, že najlepší ibištek na svete pochádza zo Sudánu, ale jeho produkcia je taká nízka, že len málokto si môže vychutnať tento vysokokvalitný vývozný produkt.

Ako sa ibištek používa

Ibišek sa pije na celom svete. Fialové kvety sa namáčajú v horúcej vode, čím sa získa rubínovo červený likér, ktorý možno opísať ako trpký ako citrón a štipľavý ako brusnica alebo granátové jablko. Ibišek môže byť aj mierne horký, preto sa pripravený nápoj často sladí cukrom, aby sa znížila horkosť a trpkosť, ktorá vzniká pri lúhovaní kvetov. Ibišek sa môže miešať aj s ovocnými alebo citrusovými šťavami, čerstvým zázvorom alebo mätou, sušeným korením (napríklad škoricou a klinčekmi) alebo dokonca alkoholom (napríklad vodkou, rumom alebo pivom), aby sa zvýraznil, zlepšil alebo jednoducho doplnil jeho jedinečný chuťový profil.

Okrem pestovania ibišteka pre jeho krásu a trhania kvetov na prípravu nápoja existujú v rôznych kultúrach aj ďalšie praktické a symbolické spôsoby jeho využitia:

  • Ibišek je štátnym kvetom Havaja. Hovorí sa, že havajské dievča, ktoré nosí kvet ibišteka za pravým uchom, si hľadá partnera; ak ho nosí za ľavým uchom, je zadaná.
  • Červený ibištek je kvetom hinduistickej bohyne Kálí a často sprevádza jej zobrazenie v indickom umení. Kvet sa tiež obetuje bohyni pri hinduistickom uctievaní.
  • Na Filipínach sa deti hrajú s kvetmi ibišteka tak, že z nich robia bubliny. Kvety roztlačia na šťavu a vydlabané stonky papáje používajú ako slamky na vyfukovanie bublín lepkavej tekutiny.
  • Stonka ibišteka má silné vlákna, ktoré niektoré kultúry spracúvajú na materiál, z ktorého sa dajú vyrobiť prírodné tkaniny, ako je napríklad vrecovina.
  • Zelené listy ibišteka sa v niektorých kulinárskych disciplínach používajú ako bylina alebo špenát. V Senegale sa listy používajú na ochutenie tradičného pokrmu z rýb a ryže, thieboudienne. V Barme sú listy hlavnou zložkou klasického kari pokrmu chin baung kyaw. Na Filipínach sa listy a kvety používajú ako kyslá a pikantná prísada na ochutenie tradičného pokrmu tinola alebo duseného polynézskeho kurčaťa.
  • Kvety ibišteka sa môžu nakladať, kandizovať a používať sušené alebo čerstvé na prípravu rôznych korenín a jedál vrátane džemov, želé, sirupov, šalátov a dezertov.
  • Celé alebo práškové kvety ibišteka sa často používajú ako prírodné farbivá do kozmetiky, tkanín a potravín. Silný odvar z ibištekových kvetov môže pomôcť pri farbení vlasov s teplými, červenými odleskami. Namočené kvety sa môžu použiť na farbenie veľkonočných vajíčok vo farbách od svetlosivej až po sýtofialovú, v závislosti od množstva ibišteka a dĺžky namáčania vajíčok v čaji. Kvety ibišteka možno tiež rozomlieť na prášok a použiť ako prírodné fialovo-ružové potravinárske farbivo na polevy na koláče a sušienky.

Ako pripraviť ibištekový čaj

Ibištek sa najčastejšie pripravuje a pije ako horúci bylinkový čaj. Tento bylinný nálev je bezkofeínovou alternatívou čierneho a zeleného čaju, ktoré obsahujú kofeín prirodzene obsiahnutý v listoch čajovníka Camellia sinensis. Aby sa vyvážila horkosť a trpkosť namočeného kvetu, ibištekový bylinný nálev sa často sladí cukrom, medom alebo agávom. Podávanie ibištekového čaju s plátkom citróna je skvelým spôsobom, ako zvýrazniť citrusovú chuť kvetu.

Príprava horúceho ibištekového čaju: Na 250 ml šálky vody pripravte približne 1 až 2 čajové lyžičky sypaných ibištekových kvetov alebo ibištekovej bylinnej čajovej zmesi. Sypké kvety alebo čajovú zmes vložte do čajovej kanvice alebo filtra. Kvety zalejte práve prevarenou vodou a lúhujte 3 až 10 minút. Vyberte čajník/filter a podľa potreby pridajte sladidlo a/alebo citrón. Popíjajte a vychutnávajte!

Ibišek je osviežujúci aj ako ľadový bylinkový čaj. Postup prípravy ľadového čaju: Približne 10-12 g kvetov vložte do 1 litra horúcej vody a lúhujte 3-10 minút. Vychladíme v chladničke, v prípade potreby pridáme kocky ľadu.

Či už máte chuť na horúci alebo studený ibištekový čaj, tu je niekoľko všeobecných tipov na prípravu, ktoré treba mať na pamäti:

  • Používajte čerstvú, čistú, studenú filtrovanú vodu. Najlepšia je pramenitá voda.
  • Ibištek sa zvyčajne lúhuje v práve prevarenej vode s teplotou podobnou čiernemu čaju a iným bylinným nálevom, približne 95 - 100 °C.
  • Vhodná je rýchlovarná kanvica s reguláciou teploty.
  • Nádobu, v ktorej ibištek lúhujete, prikryte, aby sa udržalo všetko teplo.
  • Ibištek má horkú chuť, ktorá je tým silnejšia, čím dlhšie sa lúhuje.

Ako skladovať ibištek

Ibišek sa nikdy "nepokazí", ale môže zostarnúť. Ako každý iný čaj alebo sušená bylina, aj ibištek by sa mal správne skladovať, aby vám na poličke zostal čo najčerstvejší. Ibištek bude najlepšie chutiť, keď ho uvaríte a vychutnáte čo najskôr po dátume spracovania. Pri správnom skladovaní môže ibištek zostať čerstvý a pitný až dva roky. Ak chcete ibištek udržať čo najdlhšie čerstvý, uistite sa, že ho skladujete na chladnom a tmavom mieste, mimo dosahu svetla, kyslíka, vlhkosti a aromatických spoločníkov v špajzi, ako je káva alebo korenie.

Varte 10-15 gramov ibišteka v 500 ml vody 5 minút. Preceďte, nálev podľa chuti oslaďte a popíjajte alebo nechajte vychladnúť. Dobre chutí aj 3-5 gramov preliatych 300-400 ml vriacej vody a lúhovaných 5-10 minút.

květy ibišteka

Alternatívne produkty5