Zelený čaj sencha bez kofeínu

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5 (4)Počet hviezdičiek je 5 z 5

Cena
od 1,19 EUR

Pôvod

Spresnite výber produktu
Varianta neexistuje
10 g (vzorek) 50 g 100 g 250 g 500 g

ks

Zelený čaj Sencha, ktorý bol zbavený kofeínu pomocou modernej metódy CO2. Vďaka tomu je čaj vhodný na celodenné pitie a pre ľudí citlivých na kofeín (tehotné a dojčiace ženy, deti).

Nálev bezkofeínového zeleného čaju je mierne korenistý s jemnými ovocnými tónmi. Osviežujúci je aj ako ľadový čaj.

Vyskúšať môžete aj čierny čaj bez kofeínu.

Zloženie: zelený čaj sencha bez kofeínu

Čaje bez kofeínu

Je len málo vecí, ktoré sú pohodlnejšie a príjemnejšie ako schúliť sa v chladnom večeri do obľúbeného kresla s teplou dekou a šálkou horúceho čaju. Ale keď sa blíži čas spánku, možno nechcete, aby vás kofeín udržiaval v bdelosti. Ak by ste namiesto toho siahli po čaji bez kofeínu, ovplyvnilo by to jeho zdravotnú nezávadnosť, alebo by to dokonca bolo nezdravé samo osebe?

Čo presne je čaj bez kofeínu?

Najmenej 97,5 % prirodzeného kofeínu v bezkofeínovom čaji bolo odstránených procesom, ktorý predchádza tomu, než sa čaj dostane do vašich rúk a začne sa lúhovať.

(Toto nie je to isté ako „bezkofeínový“ alebo „bylinkový čaj“. Prečo? Tie v skutočnosti neobsahujú čajové lístky a zvyčajne z nich nikdy nebol odstránený kofeín;.napr. rooibos).

Kofeín sa odstraňuje namáčaním v tekutom oxide uhličitom alebo inom chemickom rozpúšťadle.

Metódy odstraňovania kofeínu z čaju

Všetky čaje sa namáčajú v niečom, aby sa zbavili kofeínu - jediný rozdiel je v tom, aká tekutina sa použije a aké rôzne účinky má na čaj.

Poďme si rozobrať štyri spôsoby, ktorými sa čaj zbavuje kofeínu, a ktorý z nich je optimálny na chuťové účely.

METYLÉNCHLORID

Keď sa čajové lístky namočia do metylénchloridu, molekuly kofeínu sa naviažu na rozpúšťadlo a potom sa vylúčia.

Táto metóda bola dlho štandardom na zachovanie chuti čaju. Keďže sa však metylénchlorid v mnohých krajinách považuje za nebezpečný pre ľudskú spotrebu, dovoz čaju ošetreného touto látkou je niekedy zakázaný. Napriek tomu je táto metóda stále bežná a v porovnaní s lepšími a bezpečnejšími metódami nie je veľmi drahá. Snažte sa preto vyhnúť čaju dekofeinovanému týmto spôsobom.

ETHYLACETÁT

Táto metóda, často nazývaná „prírodný bezkofeínový“ čaj, sa vykonáva rovnakým spôsobom ako metylénchlorid namáčaním listov do rozpúšťadla, aby sa z nich extrahoval kofeín. Etylacetát je prirodzene prítomný v mnohých druhoch ovocia a iných rastlinách, ale je oveľa ťažšie ho správne odstrániť z čajových lístkov. V dôsledku toho mnohí zistili, že ich čaj má po takomto ošetrení chemickú chuť. Napriek tomu nie je menej zdravý ako nespracovaný čaj.

CO2

Pri veľmi vysokom tlaku a teplote sa oxid uhličitý stáva tekutinou a je mimoriadne účinný pri odstraňovaní kofeínu z čaju.

Silou prechádza cez čaj, kde sa viaže na kofeín a pri výstupe ho z listu odstraňuje. Tento proces je úplne zdravý a vo všeobecnosti sa považuje za najlepší spôsob, ako zachovať chuť bez toho, aby sa znížila bezpečnosť pri dekofeinizácii. Tento zelený čaj bol ošetrený práve touto metódou CO2.

VODA

Pri použití vody sa čaj lúhuje v podstate len raz. Kofeín sa z výsledného nálevu odfiltruje a potom sa voda vráti do listov, kde sa znovu vstrebe. Ide o zdravý spôsob spracovania čaju bez kofeínu, ale ako sa dá očakávať, znižuje sa tým chuť, ktorú by ste od čaju očakávali.

Je čaj bez kofeínu nezdravý?

S možnou výnimkou čaju upraveného metylénchloridom nie je pitie bezkofeínového čaju nič nezdravé.

Ak ste precitlivení na kofeín, je tiež dôležité vedieť, že žiadny proces ho neodstráni celý. Keď si uvaríte šálku čaju, vždy v nej budete mať približne 2 % kofeínu.

Ak však chcete po večernom čaji hlavne lepšie spať, môže vám prospieť piť namiesto neho čaj bez kofeínu.

4-6 gramov na 300-400 ml vody pri 70-80 °C, lúhujte 1-2 minúty. Prípadne 5 čajových lyžičiek na 1 liter vody.

zelený čaj

Alternatívne produkty5