Začínate s čajom? Čajový sprievodca vám pomôže!

Všetky druhy čaju pochádzajú z jednej rastliny s názvom Camellia Sinensis (čajovník čínsky). Rozdiely v jednotlivých druhoch čaju sú spôsobené výrobným procesom, podmienkami pestovania a miestom, kde sa čaj pestuje.

Existuje viac ako 3 000 odrôd čajovníka. Čajové plantáže sa nachádzajú najmä v Číne, Indii, Nepále, Japonsku, Južnej Kórei, Vietname, Thajsku, Keni a na Srí Lanke (Cejlón).

Čaje možno rozdeliť do 6 základných kategórií: čierne, tmavé (vrátane čajov pu-erh), zelené, polozelené, biele a žlté.

Čierne čaje

Čajové lístky sa nechajú zvädnúť a oxidovať (lístky prijímajú kyslík a odparujú vodu). Čierne čaje sa nechajú úplne oxidovať. Výsledkom sú čierne a tmavohnedé lístky. Medzi chuťové tóny čiernych čajov patrí kakao, tmavá čokoláda, vzácne dreviny, med, karamel a stopy ovocia. Okrem klasických čínskych čajov odporúčam vyskúšať aj indické čaje Darjeeling, Assam a cejlónske čaje.

Tmavé čaje

Tmavé čaje (Hei Cha) sú čaje, ktoré prešli fermentáciou. Ide najmä o čaje z čínskych provincií Hunan a Sichuan. Zvyčajne sa tiež klasifikujú ako fermentované čaje pu-erh. Tmavý čierny nálev má zemitú chuť, ktorá môže mať v lepších triedach sladkastú stopu.

Zelené čaje

Čajové lístky sa nechajú mierne zvädnúť a rýchlo sa usušia, aby sa zastavil proces oxidácie. Zelené čaje majú menej kofeínu ako káva (až 2-krát menej). Rozdiel je v účinku kofeínu, ktorý je viazaný na aminokyselinu L-theanín a pôsobí pomaly, ale dlhší čas. Chuť zelených čajov je veľmi rozmanitá - od jemnej trávovej (sencha), cez orechové a ovocné tóny (napr. Lung Ching - Dračia studňa) až po ťažšie dymové stopy (Gunpowder).

Polozelené čaje

Čajové lístky známe ako oolong (alebo Wulong) prechádzajú počas výroby čiastočnou oxidáciou. Polozelené čaje možno rozdeliť na slabo oxidované čaje, ktoré sú svojou chuťou blízke zeleným čajom s kvetinovými a ovocnými tónmi. Druhou skupinou sú silne oxidované, ktoré majú tmavšiu farbu nálevu a chuťou sa podobajú čiernym čajom.

Biele čaje

Tieto čaje sa vyrábajú namáčaním, miernou oxidáciou a sušením. Listy sa spravidla ďalej netvarujú. Zvyčajne sa používajú len najmladšie lístky na čajovom kríku (tzv. tipsy). Biele čaje majú najjemnejšiu chuť. Ich jemná chuť poteší myseľ každého milovníka čaju. Typickým predstaviteľom je biela pivonka (Bai Mu Dan).

Žlté čaje

Vzácna a cenená kategória čajov, ktorá je podobná najvyšším odrodám zelených čajov. Vo všeobecnosti majú jemnejšiu chuť bez trávovej príchute. Čajové lístky prechádzajú počas výroby veľmi krátkou oxidáciou a dlhším časom sušenia. Môžeme sa stretnúť aj s viac oxidovanými žltými čajmi, ktoré chutia ako najlepšie čaje pu-erh a oolongy (polozelené čaje).

Výber správneho čaju

Chcete čaj s nízkym obsahom kofeínu alebo bez neho? Vyskúšajte biele čaje alebo rôzne bylinky a zmesi.

Chcete čaj s plnou, výraznou a bohatou chuťou? Vyskúšajte čierne čaje (Keemun, Mao Feng).

Chcete jemný čaj s príjemným osviežujúcim účinkom? Vyskúšajte čínske zelené a biele čaje (Pai Mu Tan, Lung Ching).

Chcete objaviť desiatky chuťových tónov a experimentovať? Vyskúšajte slabo oxidované polozelené čaje, najmä z Taiwanu (tzv. Formosa).

Chcete len ortodoxný čistý čaj, alebo voňavé a ochutené čaje? Z voňavých vyskúšajte jazmínové čaje (Monkey King), z ochutených klasický Earl Grey, Earl Grey Special, mliečny oolong.

Ako si pripraviť dokonalú šálku čaju?

Chcete zo svojho čaju vyťažiť maximum? Majte na pamäti týchto niekoľko faktorov a čaj si vždy vychutnáte.

  • Kvalitná voda. Odporúčam používať mäkkú vodu (prevarenú, filtrovanú). Tvrdá voda môže otupiť chuť a arómu čaju. Skúste experimentovať s vodou z vodovodu, balenou vodou a vodou z horských potokov.
  • Dávkovanie. Pri malom množstve vylúhovaného čaju je nápoj slabý - s veľmi jemnou chuťou a vôňou. Sotva badateľnú chuť a arómu môžete zlepšiť zvýšením dávky. Mnohé čaje chutia úžasne pri dávke 4 g na 150 ml a viacerých kratších nálevoch.
  • Vysoká dávka čaju. Na druhej strane, vysoká dávka čaju má zvyčajne za následok horký nápoj s nepríjemnou arómou (silná trpkosť, rybacina u zelených čajov). Experimentujte s množstvom použitej vody a čaju.
  • Čas lúhovania. Určite nájdete ideálny čas lúhovania, pri ktorom čaj chutí najlepšie. Ovocné čaje sa lúhujú 8 až 10 minút, zelené násobky 1 až 2 minút, čierne 3 až 5 minút, oolongy 1 až 3 minúty, čaje puerh 2 až 10 minút. Dlhý čas lúhovania dostane z čaju najviac prospešných látok, nemusí však byť taký lahodný pre jazyk ;-).
  • Ideálna teplota vody. Ak zelený čaj zalejete vriacou vodou, je veľmi pravdepodobné, že už po 30-60 sekundách nálev silno zhorkne. Zelené čaje, čaje puerh, biele čaje a zelené oolongy odporúčam zalievať vodou s teplotou 75-85 °C. V prípade japonských čajov môžete začať pri 60 °C.

Tipy na prípravu zeleného čaju

Neexistuje jediný správny spôsob prípravy zeleného čaju. Odporúčam však zvážiť nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu získať z čajových lístkov čo najviac.

  • Odporúčam mäkkú vodu na čaj (príliš tvrdá voda potlačí arómu a chuť čaju - musíte mierne zvýšiť množstvo čaju, teplotu a hľadať optimálny krátky čas lúhovania), nie minerálnu vodu. Vhodná je filtrovaná voda. Harmonia chutí sa viac rozvinie vo vode bez chlóru. Extra tip: Skúste nechať vodu cez noc v chladničke pri teplote maximálne 4 °C.
  • Teplota vody na prvý nálev by sa mala pohybovať v rozmedzí 65-85 °C. Ak má čaj nevýraznú chuť a vôňu, teplotu trochu zvýšte. Odporúča sa nechať vodu chvíľu jemne prevrieť. Potom vodu ochlaďte vyliatím (každé pomalé vyliatie ochladí vodu približne o 5 °C) alebo pridaním studenej vody.
  • Ak zelený čaj zalejete vriacou vodou, primerane upravte dĺžku lúhovania (max. 30 sekúnd), inak čaj veľmi zhorkne.
  • Pred prípravou čajník a šálky dobre zohrejte, napríklad ich zalejte vriacou vodou. Ak budete lístky lúhovať v studenej kanvici, čaj sa nebude lúhovať rovnomerne a pôžitok z nápoja sa výrazne zníži. Ak to materiál umožňuje, môžete náčinie ohriať v mikrovlnnej rúre.
  • Dávkovanie čaju je vo všeobecnosti 1-3 g na 100 ml vody. Ak chcete silný nápoj, pridajte väčšie množstvo čaju a skráťte čas lúhovania. Čas lúhovania príliš nepredlžujte - hoci takto získate z čaju oveľa viac prospešných látok, chuť bude silne horká až trpká. Dalo by sa povedať, že čaj lúhovaný 15 minút bude veľmi zdravý (z hľadiska látok, ktoré obsahuje), ale bude to skutočná výzva pre jazyk.
  • V závislosti od typu prípravy čaj lúhujte 10 sekúnd až 3 minúty. Ak si chcete vychutnať len 2-3 nálevy, každý z nich lúhujte 2 minúty a teplotu zvýšte približne o 5 stupňov.
  • Mnohé zelené čaje je potrebné prepláchnuť. Čaj jednoducho zalejte a po 5-15 sekundách nálev vylejte.
  • V prípade zelených čajov je zvyčajne najchutnejší 2. nálev (+ prepláchnutie), keď už chuť nie je ovplyvnená kofeínom, ktorého väčšina sa vylúči do 40-50 sekúnd.
  • Šálka zeleného čaju sa už chuťovo nezlepšuje. Samozrejme, záleží na vašej chuti, čo do čaju pridáte. Či už je to cukor, med, korenie, citrón, alkohol alebo sušené ovocie.