Huba Chaga - liečivé a vedľajšie účinky

Čaga (Inonotus obliquus) rastie na brezoch v niektorých častiach severnej pologule, vrátane Európy, Ázie, Kanady a severovýchodnej časti Spojených štátov. Ľudia v severnej Európe a Rusku používajú čagu už stovky rokov a konzumujú ju v bylinných čajoch na posilnenie imunity. Dnes sa s čagou stretávame v čajoch, práškoch, extraktoch a doplnkoch stravy.

Priaznivé účinky na zdravie

Čaga začala priťahovať pozornosť v posledných niekoľkých desaťročiach vďaka svojim zdravotným prínosom. Niektoré prvé štúdie na zvieratách a laboratórne štúdie ukázali sľubné výsledky v oblasti posilňovania imunitného systému a boja proti rakovine. K potvrdeniu, či tieto potenciálne prínosy platia aj pre ľudí, je potrebných viac štúdií a klinických testov.

Chráni pred poškodením pečene

Čaga môže tiež predchádzať niektorým ochoreniam pečene alebo ich zmierňovať. Jedna štúdia zistila, že extrakt z čagy je schopný chrániť pečeňové tkanivo pred účinkami tetra-butylhydroperoxidu, chemickej látky, o ktorej je známe, že spôsobuje poškodenie pečene. Zatiaľ však nie je známe, či bude mať extrakt z čagy rovnaký účinok aj pri pokusoch na ľuďoch.

Antioxidanty obsiahnuté v čage môžu tiež znižovať oxidačný stres, ktorý podporuje chronické ochorenia pečene, ako je nealkoholová tuková choroba pečene.

Podporuje imunitný systém

Čaga obsahuje beta-glukány, čo sú prirodzene sa vyskytujúce sacharidy, ktoré môžu posilniť imunitnú obranu.

Iný skorý výskum na myšiach ukazuje, že extrakt z čagy môže tiež pomáhať regulovať produkciu cytokínov, ktoré môžu stimulovať krvné bunky a posilňovať komunikačné prostriedky imunitného systému. To môže pomôcť v boji proti infekciám od ľahkého nachladnutia až po závažnejšie ochorenia. Na potvrdenie súvislosti medzi čagou a produkciou cytokínov je však potrebný ďalší výskum.

Znižuje zápal

Keď telo bojuje s chorobou, zápal funguje ako obranný mechanizmus proti infekcii. Niekedy však môže zápal poškodiť organizmus alebo dokonca prerásť do chronického ochorenia, ako je reumatoidná artritída, srdcové ochorenia alebo autoimunitné choroby. Dokonca aj depresia môže čiastočne súvisieť s chronickým zápalom.

Podľa štúdie o čage a cytokínoch môže extrakt z čagy pomôcť zabrániť produkcii škodlivých cytokínov, a tým znížiť zápal v tele.

Predchádza rakovine

Vedci začínajú skúmať možnosť, že čaga môže predchádzať rakovine alebo spomaľovať jej rast. Čaga je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu zabrániť poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi alebo oxidačným stresom. Oxidačný stres môže spôsobiť rakovinu aj množstvo ďalších zdravotných problémov.

Jedna štúdia zistila, že extrakt z čagy dokáže spomaliť rast buniek rakoviny pľúc, prsníka a krčka maternice v Petriho miske. Rovnaká štúdia zistila, že extrakt môže spomaliť aj rast nádorov u myší. Iná štúdia zistila, že triterpény, zlúčenina obsiahnutá v čage, môžu ničiť nádorové bunky, bez toho aby poškodili zdravé bunky. Napriek tomu, že tieto štúdie priniesli sľubné výsledky, je potrebné vykonať rozsiahlejší výskum na ľuďoch, aby vedci mohli preukázať protirakovinné účinky čagy.

Zlepšenie kondície kože

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a protizápalových zložiek môže čaga prispieť k lepšej kvalite pokožky, pomôcť v boji proti starnutiu pokožky a dokonca aj liečiť niektoré kožné problémy.

Zdravotné riziká – má čaga vedľajšie účinky?

Rovnako ako pri iných doplnkoch stravy môžu zdravotné riziká čagy zahŕňať neočakávané nežiaduce účinky. Môže napríklad zle interagovať s liekmi na riedenie krvi a liekmi na cukrovku.

Čaga môže znižovať hladinu cukru v krvi, čo môže byť nebezpečné pre tých, ktorí užívajú inzulín alebo iné lieky znižujúce hladinu cukru v krvi. Konzumácia čagy by mohla spôsobiť hypoglykémiu, teda vážny pokles hladiny cukru v krvi.

Čaga môže tiež narušovať zrážanlivosť krvi. Preto by sa jej mali vyhnúť ľudia s poruchami krvácania a opatrne by ju mali užívať všetci, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Čaga má vysoký obsah šťavelanov, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku obličkových kameňov. Tí, ktorí majú ochorenie obličiek, v minulosti trpeli obličkovými kameňmi alebo sú obličkovými kameňmi ohrození, by čagu nemali užívať. Aby ste predišli komplikáciám, poraďte sa pred užívaním bylinného doplnku so svojím lekárom.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5